8 kortárs magyar könyv, amit a Könyvhéten szerintünk be kell szerezni

8 kortárs magyar könyv, amit a Könyvhéten szerintünk be kell szerezni

Az Ünnepi Könyvhét a hétvégén pörög fel igazán, ezért a szerkesztőség összeszedte azokat a friss megjelenéseket, amiket már olvasott és nagyon szeretett. A következő 8 könyvet bátran ajánljuk! 

Könyves Magazin | 2025. június 14. |

Szokatlan családregény egy nagymama és unoka kapcsolatáról, történelmi regény a 19. századi Magyarországról, sokáig velünk maradó versek és feszültséggel teli novellák – beleolvastuk magunkat az Ünnepi Könyvhét kínálatába, és ezt a 8 új kortárs magyar könyvet szerintünk nektek is érdemes elolvasnotok! Ha a világirodalom érdekel, ebben a cikkünkben adtunk tippeket, hogy mit ne hagyjatok ki. 

Bán Zsófia: Alétheia él

bán zsófia
Alétheia él
Magvető, 2025, 191 oldal

Amikor még májusban megjelent nálunk egy részlet Bán Zsófia új regényéből, már akkor tudtam, hogy nekem ezt el kell olvasnom. A bravúros nyelvhasználat, a 20. századi történelmi háttér, az élőbeszédszerű, frappáns stílus megfogott, amit aztán a könyv egésze csak még jobban emelni tudott. Egy nagymama és unoka kapcsolatának lehetünk szemtanúi az Alétheia élete című könyvben, miközben az emlékezés különböző módjain keresztül fejthetjük fel a magyar történelem elmúlt 100 évének részleteit, de erről bővebben is írtam a hét könyve kritikámban. Ha egy tömör és izgalmas történelmi utazásra vágytok, ne hagyjátok ki. (Szabolcsi Alexander)

Bartók Imre: Damien

bartók imre
Damien
Jelenkor, 2025, 388 oldal

Irtózatos feszültség, szórakoztató belső monológok, egy titokzatos applikáció, a halálhoz fűződő viszonyunk, vezércselek és Élő-pontok adják a Könyvhét, szerintem, igazi meglepetésének alapjait. A történet látszólag egyszerű: egy pályáját későn kezdő versenysakkozó egyre jobb játékának köszönhetően megnyílik a lehetőség, hogy a világ csúcsára érjen. Ehhez versenyeket kell nyernie, de nemcsak a táblánál, hanem az életében is, mert a sakktörténelem minden nyitása és variánsa se elég ahhoz, hogy a francia főszereplő, Damian Lazard megválaszolja az igazán fontos kérdéseket az életében.

És miért meglepetés ez a regény?

Mert Bartók Imre olyan regényt írt, ami könnyedén viszi magával az olvasót, az elbeszélés dramaturgiája nem különbözik a legjobb sportversenyekétől, és a sakkot nem díszítőelemnek, hanem egy világnak írja le, aminek saját szabályai, fura és okos szereplői vannak, és ami néha sportnak, néha művészetnek vagy filozófiának mutatja magát. (Valuska László)

Breier Ádám: Hetvenegy farkas

breier ádám
Hetvenegy farkas
21. Század, 2025

Mindig érdekes, amikor a művészeti ágak között átjárás van, például amikor egy filmrendező írásra adja a fejét. Breier Ádám debütregényét már csak ezért is érdemes elolvasni. A Hetvenegy farkas filmszerű jelenetekkel építi fejezetről fejezetre a feszültséget Stern Gábor lelkivilágában: a harmincas egyetemi oktató első gyerekét várja párjával, de egyre élénkebben törnek fel benne fiatalkora emlékei, erős bűntudatot érez egy nő miatt, miközben a munkahelyén is zaklatási botrány tör ki. Együtt nyomozunk a nő után az elbeszélővel, és próbáljuk megfejteni, mi gátolja őt abban, hogy felszabadultan éljen a jelenben. Ha magad győződnél meg arról, hogy mit kínál a Lefkovicsék gyászolnak rendezőjének regénye, olvass el itt egy részletet belőle! (Tasi Annabella) 

Kiss Tibor Noé: Olvadás

kiss tibor noé
Olvadás 
Magvető, 2025

Régen olvastam olyan könyvet, ami ennyire szuggesztív és álomszerű, miközben mégis elképesztő tudatossággal és páratlan arányérzékkel van felépítve.

Kiss Tibor Noé új kötete ilyen – éppen emiatt nekem ez az idei Könyvhét legizgalmasabb megjelenése (itt beleolvashatsz). Egy Baranya megyei faluban járunk, ahol a harmincas narrátorunk nagyanyja halálának következtében kénytelen szembenézni traumatikus múltjával, míg párja a szibériai tajgában kutat. Távolság, hiány, erőszak és magány sűrűsödik össze a regény lapjain, de a sötét érzések és látomások mozaikdarabkái alatt mégis felvillan a kitörölhetetlen szeretet. Kár lenne kihagyni ezt az utazást. (Bakó Sára)

Molnár T. Eszter: Tájkép lövés előtt

molnár t. eszter
Tájkép lövés előtt
Kalligram, 2025, 175 oldal

Molnár T. Eszter novelláskötetét (itt mutattunk egy részletet) olvasni nyugtalanító, feszültséggel teli élmény volt, mégis odaszegeztek a székhez a legtöbbször szenvtelen, de annál több mélységet rejtő mondatok. Ismerős, már-már otthonosnak mondható tájakon járunk, békességről azonban szó sincs: a balatoni nyaralás tragédiába torkollik, a múltat nem lehet elfelejteni. Mire az utolsó és egyben címadó szöveghez érünk, az illúziók végképp szertefoszlanak. A Tájkép lövés előtt hátborzongató jövőképet fest egy olyan korról, ahol „a szeretet megszűnt, és a hazaszeretet vette át a helyét”, és nem lehet eldönteni, hogy a katonaiskola falai között rosszabb vagy kint. A legkényelmetlenebb érzés pedig az, hogy mindez nem is tűnik annyira disztópikusnak. (BS)

Röhrig Géza: semmike-dalok

röhrig géza
semmike-dalok
Jelenkor, 2025, 92 oldal

Semmike néha könnyűnek mutatja magát, kicsit épp csak ideges vagy közönyös, néha boldog és vidám, de van, hogy semmike egészen mérges lesz a világra. De hogy kicsoda ő? Talán mindannyiunk, talán egyikünk se. Röhrig Géza új verseskötete egy izgalmas belső utazásra hív minket, ahol az elsőre ismerős, hagyományos versnyelv lassan bevezet a világunk teljes abszurditásába. Ez legtöbbször nehéz, de egyben felszabadító is. Állítólag a vers igazsága sokkal több a tényeknél, a világnál, a tudásnál, valami olyat mond, amit épp ésszel összerakni nem lehet, éppen csak érteni. Semmike is ilyen, hordozza az igazságot. (SzA)

Spiró György: Padmaly

spiró györgy
Padmaly
Magvető, 2025, 593 oldal

Ha Táncsics nevére bekapcsol a PTSD-d a milliónyi iskolai és hivatalos ünnepség miatt, vagy ha láttad a patetikus és hamis Most vagy soha! című filmet, akkor ez a történelmi regény mindent meg fog változtatni.

Elsősorban azért, mert Spiró a történelemben nem a távolságot, hanem a közelit, az ismerőst, a hétköznapit keresi.

A sajtó szabadságáról, politikai játszmákról, nyelvről, nemzetről és persze az identitásunkat meghatározó 19. századról is szól a Padmaly, ami Táncsics Mihály felesége, Seidl Teréz nézőpontjából mesél (olvass bele!). Tavasszal újraolvastam Spiró György Fogság című regényét, ami 20 évvel ezelőtt jelent meg, a Margón meg is ünnepeltük. A Könyvhétre megjelenő Padmaly még nagyon friss olvasói élmény, de hozza mindazt, amitől annak idején a vaksi Uri története kikerülhetetlen regénnyé vált: olvasmányos, szórakoztató, informatív, okos és lebilincselő, és nem a történelmet ábrázolja, hanem hús-vér embereket. (VL)

Tóth Krisztina: Szeleknek fordít

tóth krisztina
Szeleknek fordít
Magvető, 2025, 77 oldal

Ha tudnánk mérni, hogy a Könyvhét melyik könyvében található a legtöbb elbeszélés, akkor könnyű dolgunk lenne, anélkül viszont el kell mindenkinek hinnie: Tóth Krisztina új verseskötete mikrotörténetek sokaságát meséli el – versben. A Szeleknek fordít kötet mindennel dolgozik, ami fontos: megfigyeléssel, emlékekkel, álmokkal, fájdalmakkal, elmúlással, fényképekkel, egy dinnyével vagy a lomtalanításon talált tárgyakkal. De leginkább saját nézőpontjával dolgozik Tóth Krisztina, az ő közelítései és távolításai adják a verseskötet dinamikáját, ami a 2020-2025 közötti, alapjaiban felforgatott világról beszél, amiben a költőnek és az olvasónak is vissza kell vonulnia magába. (VL)






Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Lackfi János a Könyvhéten: Csodás gyermekkorunk volt, matyóhímzés módjára kidekorálva traumákkal

Megrázó beszédében azt vezette le, miért volt egyszerre csodás és borzalmasan traumatikus felnőni a generációjának.

...

6 világirodalmi regény, amit semmiképp ne hagyj ki az idei Könyvhéten

Nem tudod, hogy mire csapj le idén? Segítünk!

...

5 verseskötet, ami csak rád vár az idei Könyvhéten

Idén sem maradunk izgalmas verseskötetek nélkül. Mutatjuk mire érdemes lecsapni!

Lehet uralni a sakklépéseket, az emlékeket és a halált is?

Lehet uralni a sakklépéseket, az emlékeket és a halált is?

A hét könyve Bartók Imre Damien című regénye.

Szerzőink

Könyves Magazin
Könyves Magazin

Hogyan foglalta el egy könyves falu a világot? A Hay Festivalon jártunk, megmutatjuk! 

Valuska László
Valuska László

Az év irodalmi szenzációja: 60 év késéssel megjelent Tandori első, ki nem adott és egyetlen példányban létező kötete

Kiemeltek
...

Az év irodalmi szenzációja: 60 év késéssel megjelent Tandori első, ki nem adott és egyetlen példányban létező kötete

Megjelent Tandori Dezső első verseskötete, az Egyetlen: nem kellett a kiadónak, de a költő elkészített egy példányt a legjobb barátja számára. Fantasztikus sztori és podcast Pándi Balázzsal és Simon Mártonnal, hallgassátok! 

...

9 nyári gyerekkönyv vakációzóknak

Gyerekkönyvek nyári témákkal.

...

Hiába élünk egy elfogadó társadalomban, mindannyian a többség oldalán állunk

Egy anya, egy lebénult lány és egy transznemű személy. Mi a hasonlóság? A társadalom egyiküket sem tűri meg magában. 

A hét könyve
Kritika
Török Ábel varázslatos könyve elhiteti, létezik egy szebb világ
Hogyan foglalta el egy könyves falu a világot? A Hay Festivalon jártunk, megmutatjuk! 

Hogyan foglalta el egy könyves falu a világot? A Hay Festivalon jártunk, megmutatjuk! 

Egy 1600 fős kisvárosba százezrek érkeznek a könyvek miatt, bár az aprócska települést még megközelíteni is nehéz. 

Olvass!
...

A paprika okozta a mohácsi vereséget? Olvass bele Soltész Béla novelláskötetébe!

Mutatunk egy részletet Soltész Béla novelláskötetéből, amelyből kiderül, miért életveszélyes a paprika.

...

A hatalom eddig férfi hangon szólt, ennek most vége - Olvass bele Mary Beard feminista kiáltványába!

A történelem során a nők ritkán kerültek hatalmi pozícióba, és ennek az ókorban kell keresnünk a gyökereit. 

...

Marabu, a karikaturista fantasy regényt írt: olvass bele!

Marabu ezúttal a varázslatot is belekeverte a politikába!

OSZAR »